What is Turcademy?

Turcademy is a local e-book platform developed by Informascope for the purpose of contributing to e-book publishing in Turkey and gathering all academic publications under a single portal to deliver them easily and digitally to academics, researchers and students.

How is a subscription to Turcademy provided?

Turcademy subscription is done as corporate. In order to use Turcademy Platform, you can make a request to your institution library. Subscribing institutions offer Turcademy Platform via IP.

In which way do we able to access resources on the Turcademy platform?

You can access the resources on the Turcademy Platform by viewing them online or by downloading them to your computer in full text. The sources you download are provided under the Law no. 5846 on Intellectual and Artistic Works and it will be downloaded as encrypted for 3 days in accordance with the copyright. When your period expires, you will have the right of access the relevant resource offline.

Turcademy platformundan nasıl kitap indirebilirim?

Hesabınıza ait iki lisans tanımlanmaktadır. Bu lisansları 2 farklı cihazda (bilgisayar,telefon vb.) kullanabilirsiniz. Hesabım menüsünden Lisans ve İndirme bölümünden, kullandığınız her cihaz için bir seferlik lisans ve yazılım indirmeniz gerekmektedir. Yazılım İndirme bölümünden kullandığınız işletim sistemine uygun olan yazılımın cihazınıza indirme/kurulum işlemini tamamlamadıktan sonra yine aynı bölümden lisansınızı indirip, çift tıkladıktan sonra aktifleştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra indirdiğiniz 3 gün süreyle görüntüleyebilirsiniz. Adınıza tanımlanan lisans ile beraber indirdiğiniz kitaplar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında kullandırılmakta olup, telif hakları doğrultusunda 3 gün süreyle şifreli olarak indirilecektir. Süreniz dolduğunda ilgili kaynağa çevrimdışı erişim hakkınız bitecektir. Turcademy platformunda bulunan kitapları sadece 1 kez indirebilirsiniz.

Turcademy platformundan yararlanabilmek için üye olmam gerekli mi?

Evet. Turcademy platformundan yararlanmak için kurumsal e-posta adresiniz ile üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemleri ve erişim için “Turcademy platformuna nasıl erişim sağlayabilirim?” başlığını inceleyebilirsiniz.

Turcademy'e kurumum abone fakat erişim sağlayamıyorum?

Turcademy, aboneliği bulunan kurumların IP adresleri üzerinden kullanıma sunulmaktadır. Erişim sağlayabilmeniz için kurum internet ağında bulunmanız gerekmektedir. “Turcademy platformuna nasıl erişim sağlayabilirim?” başlığını inceleyebilirsiniz.

Turcademy platformuna kayıt olurken e-posta adresimi kabul etmiyor

Turcademy Platformuna üye olmak için kurumuzun sizlere sağlamış olduğu kurumsal uzantılı e-posta adresinizi kullanmanız gerekmektedir. Kurumunuza ait bir eposta hesabınız yok ise kurumunuz bilgi işlem birimi veya kütüphaneniz ile iletişime geçmenizi öneririz.

Turcademy platformundan bireysel olarak faydalanabilir miyim?

Turcademy kurumsal abonelik modeli ile hizmet vermektedir. Bireysel olarak faydalanmak için SüreliKitap www.surelikitap.com platformunu ziyaret edebilirsiniz.

Turcademy'de lisans aktivasyonu yaparken sunucuya bağlanamadı uyarısı alıyorum?

Kurumunuzun internet ağı veya kampüs dışı erişim üzerindeyken güvenlik gereği internet kullanımınız sınırlandırılıyor olabilir. Bu durum da kampüs dışı bağlantınızı kapatıp lisansınızı aktifleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Turcademy'e kayıt oldum. Fakat aktivasyon maili gelmiyor?

Lütfen, üye olduğunuz e-posta adresinin doğru olduğundan emin olunuz. Bu konu hakkında kurumunuzdan bilgi alabilirsiniz. E-posta hesabınızın Spam/Junk klasörünü kontrol ediniz. Eğer aktivasyon maili ulaşmadı ise https://www.turcademy.com/tr/uye-girisi/sifremi-unuttum adresine tekrar aktivasyon maili gönderilmesi için ulaşabilirsiniz.

Turcademy platformunda favorilerime içerikleri nasıl eklerim?

İçerikleri favorilerinize eklemek için öncelikle hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Hesabınız bulunmuyor ise “Turcademy platformuna nasıl erişim sağlayabilirim?” başlığını inceleyebilirsiniz. İçeriklerin detay sayfasında yer alan "Favorilerime Ekle" butonunu kullanarak dilediğiniz içeriği favori listenize ekleyebilirsiniz. Bu listeyi daha sonrasında "Hesabım/Favori Kitaplarım" bölümünde görüntüleyebilirsiniz.
Diğer sorularınız için Write Us